Když vyrábíme naše nádobí, zaměřujeme se nejen na to, aby mělo dobrou tepelnou vodivost, ale také praktickou stránku, rovněž je důležité, aby se s ním dalo dobře pracovat a manipulovat. Je však potřeba dodržet několik základních pravidel, díky kterým prodloužíte životnost hrnců a pánví a rovněž požitek z vaření bude pro vás mnohem příjemnější. Kromě těchto pravidel vám zodpovíme i vaše nejčastější otázky, které nám nejčastěji dáváte.
Tip č. 1: Před prvním vařením
Když vyrábíme naše nádobí, zaměřujeme se nejen na to, aby mělo dobrou tepelnou vodivost, ale také praktickou stránku, rovněž je důležité, aby se s ním dalo dobře pracovat a manipulovat. Je však potřeba dodržet několik základních pravidel, díky kterým prodloužíte životnost hrnců a pánví a rovněž požitek z vaření bude pro vás mnohem příjemnější. Kromě těchto pravidel vám zodpovíme i vaše nejčastější otázky, které nám nejčastěji dáváte.
První vaření ve vícevrstvém nádobí z nerezu
Prvním krokem, než se pustíte do vaření v tomto nádobí, je umýt jej běžným způsobem a také řádně vysušit. Tím zabráníte vzniku zaschlých skvrnek od vody.
V případě, že vaříte poprvé v nádobí s vícevrstvou hliníkovo – ocelovou konstrukcí, při prvním rozpálení postupujte pomaleji a opatrně. Hliníková vrstva uvnitř vede dobře teplo. Stačí tedy vařit na menším výkonu, nádobí je také mnohem předvídatelnější.
Nejdůležitější je při prvním rozpálení nezahřívat nádobí na příliš vysokou teplotu a je potřeba k tomu použít trochu vody nebo oleje, abyste si jej hned nepoškodili.
Jak na údržbu nádobí z nerezové oceli
Nádobí z nerezové oceli nevyžaduje speciální údržbu. Lze jej mýt běžnými mycími přípravky a jak ručně, tak v myčce nádobí.
Ihned po umytí nádobí dobře osušte, aby nevznikaly skvrnky, protože je na ně potravinářská ocel poměrně náchylná.
Co se týče skvrn, dostáváme na ně největší množství dotazů. V první řadě vás ujišťujeme, že se není potřeba jejich výskytu obávat. Na funkci nádobí či připravovaný pokrm nemají žádný vliv. V drtivé většině případů se jedná o zaschlé kapky vody, solné a vápenaté skvrny z vody, případně o tepelné skvrny. Vyčistíte je s pomocí octa, sody, citronu či speciálního čistícího prostředku, který rovněž nabízíme.
Tip č. 2: Předehřejte si pánev
Správně předehřátou pánev považujeme za jedno z nejdůležitějších pravidel při používání nádobí. Krátce vám vysvětlíme proč.
Tím, že předehřejete pánvičku, snížíte riziko připálení, ale také dojde k urychlení vzniku Maillardovy reakce, se kterou se každý z nás již setkal, aniž by o tom věděl. Ta naprosto ovlivní chuť, vůni a také vzhled připravovaného pokrmu.
Co je Maillardova reakce
Jedním z důvodů, proč jsou smažená, pečená nebo grilovaná jídla tak oblíbená. Právě ona může za vznik kůrky, perfektní chuti a typické vůně, případně může za změnu nutričních hodnot pokrmu.
Maillardova reakce je chemická reakce popsaná v roce 1912 chemikem Louis- Camillem Maillardem. Na Wikipedii je popisována jako „Neenzymatická reakce mezi redukujícími sacharidy nebo produkty jejich degradace s aminokyselinami nebo bílkovinami v potravinách.“
Zkrátka a dobře jde o chemické reakce, které se spouští v okamžiku, kdy začne teplo působit na bílkoviny a cukry v potravinách. Je to tedy proces, se kterým se setkává běžně při přípravě jídel každý. Probíhá jak při smažení, pečení nebo grilování, tak při skladování některých druhů potravin, při stabilizaci těsta, atd.
Vlhkost, čas a teplota
Tuto výše uvedenou reakci ovlivňují především vlhkost, čas a teplota. Chcete-li dosáhnout kýženého výsledku, například křupavé kůrčičky či perfektní chuti, je nutné pánev rozpálit na 140 – 165 stupňů, teprve poté můžete začít restovat. Potraviny dávejte na pánev otřené od přebytku vody a jen na kratší dobu. Maillardova reakce a již zmíněné snížení rizika připalování pokrmů jsou hlavní důvody toho, proč byste měli pánvičku předehřát než ji použijete.
Nádobí z nerezové oceli a jeho nepřilnavost
Víte o tom, že i nádobí z nerezové oceli může být nepřilnavé i bez toho, aby mělo nepřilnavý povrch? Základem je dodržet pár jednoduchých pravidel. Najdete je podrobněji rozepsané v textu níže.
Těmito radami se není třeba řídit doslova. Jako příklad uvedu vypálení u pánvičky. Někdo jej nepotřebuje vůbec a někdo jednou za čas. Jsou to však základní principy, které by si měl osvojit každý, vědět o nich, případně je občas vyzkoušet.
Kdy je při manipulaci s nádobím opatrnost na místě?
Pojďme k dalším tipům, které vám usnadní vaření.
Působením tepla na bílkoviny a cukry v potravinách dochází k chemickým reakcím. Tento proces probíhá při vaření, pečení, smaženi i skladování potravin. Nechci tento proces rozebírat do detailů, proto zůstaneme u pánviček a potřeby je předehřát.
Tip č.3 : Jak přeměnit nerezovou pánev v nepřilnavou
Abyste mohli provést vypálení pánvičky, potřebujete k tomu trochu oleje, sporák a také pár minut svého času. Provedením tohoto procesu dojde k tomu, že bude mít pánev skoro stejné nepřilnavé vlastnosti jako jakákoliv běžná pánev opatřená nepřilnavým povrchem. Proces vypalování můžete provést i opakovaně, samotnému nádobí nijak neškodí.
Vypalovat pánev můžete nejen na sporáku, ale také v troubě. Tu však doporučuji použít pro jiné materiály, kdy je potřeba vypálit celý povrch hrnce či pánve.
Jak vypálit pánev z nerezové oceli
Vypálení je proces, který se u jiných materiálů opakuje několikrát, u nerezového nádobí stačí jednou. Vypálení pomůže vyplnit různé póry a škrábance, které běžně nevidíte a jsou často důvodem proč dochází k připalování pokrmů.
Tato nepřilnavá vrstva vydrží na pánvi do chvíle než ji umyjete. Nevyžaduje žádné speciální mytí. Jakmile si postup vypalování osvojíte, zabere vám vždy jen pár minut.
Doufáme, že vám tipy na péči o nerezové nádobí přijdou vhod a využijete je i v praxi. U nás najdete i další rady a tipy, také různé střípky z výroby nádobí, apod.
Chcete-li si pořídit nové nádobí, které vám bude sloužit mnoho let, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výběrem, stejně tak zodpovíme všechny vaše otázky.