Abyste zjistili, zda je nůž dostatečně ostrý, není potřeba žádný složitý postup. Jak na to se dozvíte v následujících řádcích.
Ostří nože i jeho celkovou kvalitu ovlivňují nejrůznější faktory. Jedním z nejdůležitějších je síla čepele. Kvalitní nůž se postupně zužuje, kdy například na horní hraně je silný 1,4 mm, ve ¾ by měl být úměrně silný, 0,6 mm a u ostří 0,3 mm. Nože s parametry 3 mm a 0,5 mm jsou nekvalitní a z levných materiálů.
Ke zjištění ostrosti nože vám postačí držet nůž špičkou od sebe, přičemž ostří je třeba nasměrovat proti světlu. Zkontrolujte jak se světlo odráží na hraně nože. Díky slunečnímu svitu uvidíte všechny vady. Pokud se světlo odráží po celé délce ostří, máte jistotu, že je nůž v pořádku. Nůž chytněte mezi světlem a pohledem stranou k sobě. Ostří je v pořádku, pokud v něm neuvidíte žádné prohlubně a drobné nerovnosti.
V okamžiku, kdy jste nůž podrobili vizuální kontrole, prověřte, zda není tupý. Nehet držte šikmo v úhlu 45 stupňů a umístěte na něj ostří nože. Dostatečně ostrý nůž zůstane na místě naopak tupý nůž bude po nehtu klouzat. Ostří ověřte na více místech.
Pomocí papíru
Ke zjištění ostrosti nože vám také postačí obyčejný list papíru. Papír chytněte na horním rohu a cca 3 cm od ruky proveďte řez v úhlu 45 stupňů. Pokud je nůž ostrý, projede papírem hladce bez zastavení či roztržení.
Pomocí měkkého rajčete
Jedná se o nejznámější test. Vzhledem k tomu, že se měkká rajčata špatně krájí, snadno zjistíte ostrost nože. Ostrým nožem nakrájíte jednoduše plátky, aniž by došlo k zamáčknutí či poškození rajčete.
Kontrola ostrosti rukou
Tento test provádějí nejčastěji profesionální řezníci, je však na místě velká opatrnost. Rovným pohybem v mírném úhlu se pokuste oholit část ruky. Pozor však, abyste se nepořezali.
Testy ke zjištění ostrosti nože neprovádějte bezprostředně poté co nůž nabrousíte. Nejprve nůž 2x potáhněte po dřevěném krájecím prkénku.