Běžná pánev s nepřilnavým povrchem jistě nebude tím kouskem nádobí, který si v rodině předáváte z generace na generaci. Zatímco z pohledu nepřilnavosti jsou pánvičky z nerezové oceli špičkou před nádobím z mědi či litiny, v případě dlouhé životnosti je tomu právě naopak.
Jak na prodloužení životnosti pánve s nepřilnavým povrchem?
Běžná pánev s nepřilnavým povrchem jistě nebude tím kouskem nádobí, který si v rodině předáváte z generace na generaci. Zatímco z pohledu nepřilnavosti jsou pánvičky z nerezové oceli špičkou před nádobím z mědi či litiny, v případě dlouhé životnosti je tomu právě naopak.
Nová pánev s nepřilnavým povrchem je téměř dokonale nepřilnavá. I bez kapky oleje se přichytí jen minimum, poté co dovaříte, ji stačí vytřít ubrouskem. Postupem času se však její vlastnosti zhoršují a dochází až k té fázi, kdy je nepřilnavý povrch poškozen až do té míry, že je nepřilnavé nádobí přilnavější než jakékoliv jiné.
Tato fáze může nastat za rok, ale třeba také za čtyři roky či mnohem později. Jak se chovat k pánvičce s nepřilnavým povrchem, abyste si ji udrželi co nejdéle?
Používejte ji jen v případech, kdy je to opravdu potřeba
Možná vám bude tato rada znít hloupě. Nicméně nadměrné používání pánve s nepřilnavým povrchem je nejčastějším důvodem, proč dochází k poškození jejího povrchu. Nepřilnavá pánvička je kousek nádobí, který by neměl chybět v žádné výbavě domácnosti. Hodí se například na přípravu vajíček. Pokud však zrovna některý z křehčích pokrmů zrovna nepřipravujete, sáhněte raději po univerzálnější a odolnější pánvi bez nepřilnavého povrchu, která vydrží všechno a má mnohem lepší tepelné vlastnosti.
Nepoškrábejte si ji
Ani ten nejodolnější nepřilnavý povrch neodolá kovovému kuchyňskému náčiní a nožům a vidličkám. Snažte se tedy vyvarovat jejich použití a při vaření volte náčiní ze silikonu či dřeva. Pokud si pánev poškrábete, už je nevhodné ji nadále používat. Záleží však na tom, jaké složení má dané nádobí.
Nepřilnavou pánev nedávejte do myčky
Při mytí nepřilnavé pánve v myčce může časem dojít k tomu, že se začne vysušovat, hrubnout a zmizí její nepřilnavost. Pokud používáte agresivní čistící prostředky, tento proces ještě urychlíte. Ty není vhodné používat ani při ručním mytí. Správně je umýt pánev opatrně v ruce, se šetrným prostředkem na nádobí a měkkou houbičkou. Pánev dejte pod proud teplé vody po použití ve chvíli, kdy už není rozpálená.
Pozor na příliš velké rozpálení
U nepřilnavých povrchů se jejich teplotní odolnost pohybuje v rozmezí od 210 do cca 250 stupňů Celsia. Ačkoliv jim nemůže uškodit jednou za čas použití v troubě, není to nejlepší řešení. Při pravidelnějším používání v troubě na zapékání či pečení, způsobíte nezvratné poškození povrchu pánve. Stejně tak je potřeba být obezřetný při používání na sporáku a vyhýbat se velkému rozpálení na sporáku. Pánev vždy rozpalte na nezbytné minimum, tedy na polovinu výkonu vařiče.
Používejte kapku oleje
Pokud má pánev nepřilnavý povrch, rozhodně to neznamená, že byste měli na ní smažit zcela bez použití oleje. Vždy je dobré použít alespoň kapku oleje či jiného tuku. Pánvička bude mít díky oleji povrch více nepřilnavější. Dodržováním výše uvedených bodů si pomůžete k delší životnosti pánvičky a prodloužení doby její nepřilnavosti.